NEELEKTRIČNI DETONATORI POLINEL

POLINEL predstavlja neelektrični inicijalni sistem i koristi se za izvođenje svih oblika minerskih radova na površini i pod vodom. Nije predviđen za radove u zapaljivim okruženjima i  metanskim jamama. Atestirano u Institutu za Bezbjednost – Beograd.
POLINEL – PK sastoji se od inicijalne nisko energetske cjevčice, pripadajućeg detonatora DK – 6 sa odgovarajućim usporenjem (0 – 176) smještenog u plastično kućište – konektor. U  plastično kućište – konektor mogu se smjestiti maksimalno 4 polinel inicijalne nisko energetske cjevčice.
POLINEL – MS (inicijator eksplozivnog punjenja) služi za iniciranje eksplozivnog punjenja u minskim bušotinama, a sastoji se od inicijalne nisko energetske cjevčice – NES i pripadajućeg  detonatora DK – 8 sa usporenjem od 500 ms.
POLINEL – DD (dual delay) predstavlja sistem u kombinaciji sistema PK i sistema MS, a služi za iniciranje eksplozivnog punjenja. Sistem se sastoji od inicijalne nisko energetske cjevčice –  NES na kojoj je na jednoj strani detonator DK – 6 (konektor) sa milisekundnim usporenjem 0 – 176 ms, a na drugoj strani detonator DK – 8 sa usporenjem 500 ms.

PRIMJENA SISTEMA POLINEL

Neelektrični sistem POLINEL je namijenjen za radove kontrolisanih miniranja i predstavlja sredstvo tačkaste inicijacije na zadanom mjestu eksplozivnog stuba. POLINEL – PK i MS  primjenjuju se kao zajednički sistem u formiranju minske mreže tako da POLINEL – PK stvara (projektovanu) razvodnu minsku mrežu na koju su vezani pripadajući MS sistemi. Vezivanje sa konektorima u sistemu POLINEL izvodi se tako da ostane slobodan kraj min. od 20 cm.

POLINEL – DD primjenjuje se tako da se sa detonatorom DK – 8 sa usporenjem 500 ms formira udarna patrona koja se spušta sa cjevčicom u bušotinu, a konektor sa drugog kraja cjevčice veže se na cjevčicu susjedne bušotine itd. Iniciranje POLINEL-a DD je pomoću elektrodetonatora ili DK – 8 koja se pomoću lepljive trake pričvrsti za cjevčicu.

Sistem POLINEL ima garanciju upotrebe 24 mjeseca upakovan u originalnu ambalažu. Temperaturno područje primjene je od – 30 do + 50 ºC. Čuvanje i skladištenje obavlja se u skladu sa  odredbama zakona o prometu eksplozivnih materija. Postupanje sa sistemom POLINEL identično je kao i postupanje sa ostalim inicijalnim sredstvima. Nakon radova neutrošena inicijalna  sredstva potrebno je vratiti u skladište. Oštećenu ili neispravnu robu potrebno je uništiti.

Recenzije

Još nema komentara.

Budite prvi koji će napisati recenziju za „NEELEKTRIČNI DETONATORI POLINEL“